Pieśń nad Pieśniami

 

 

Pieśń nad Pieśniami to mój drugi autorski projekt muzyczny. Do tekstu biblijnego pochodzącego z Księgi Pieśni nad Pieśniami skomponowałam muzykę. W ten sposób powstał poemat miłosny, który – jak twierdzą słuchacze – zachwyca pięknem brzmienia wokalno-instrumentalnego. Starotestamentalny język Biblii staje się zrozumiały, zachęca do refleksji i wprowadza w świat duchowych pragnień – właściwych dla każdego człowieka.

Projekt ten jest dla mnie kolejnym etapem na drodze rozwoju (zarówno jako człowieka, chrześcijanina, ale też kobiety). Po Ocaleniu (o którym mowa w innym projekcie) nastąpił czas dojrzewania do właściwie pojętej miłości. Jej wzór odnalazłam w Pieśni nad Pieśniami.

Na potrzeby projektu zespół „Eufonia”, który w składzie: kameralnym (trio) lub estradowym (28 osobowy zespół wokalno-instrumentalny) podczas koncertów przybliża sztukę wartościową, dającą wytchnienie i poczucie piękna.

Pieśń nad Pieśniami łączy różne style muzyczne: od poezji śpiewanej, poprzez muzykę taneczną aż po elementy jazzu i klasyki. Dynamizm i nostalgię.

Pieśń przeprowadza słuchacza przez etapy rodzącej się i dojrzewającej miłości. Romans Oblubieńca i Oblubienicy odkrywamy w tej Księdze na wielu płaszczyznach relacyjnych. Na pierwszy plan wysuwa się relacja dwojga ludzi, ale w głębi nie brak odniesień do ukrytych relacji Boga i duszy, Boga i Kościoła.

Projekt Pieśń nad Pieśniami to 22 pieśni ujęte w siedem większych części: prolog, 5 poematów i epilog. Obecnie materiał koncertowy można słuchać w dwóch propozycjach wykonawczych:

  • medytacyjnej (skupiona na prezentacji Słowa Bożego, w wykonaniu solistów z towarzyszeniem fortepianu)

  • estradowej (w dużym składzie instrumentów i wokalistów, z zastosowaniem instrumentów etnicznych oddających pierwotny charakter dzieła starożytnego).

Każda z propozycji niesie ze sobą inny rodzaj zaangażowania słuchacza i widza.

Zaproś nas nas  na  koncert  i kup  płytę  online!

 

W skrócie o projekcie:

 

Przykładowe Pieśni do odsłuchania:

Miły jest mój

Oczarowałaś serce me

 

Fragmenty koncertu do odsłuchania: